Co jsou MICROGREENS?


Stručná historie MICROGREENS

Microgreens se začaly objevovat v jídlech šéfkuchařů v San Francisku již v 80. letech. Zpočátku si je kuchaři pěstovali samy za oknem ve svých restauracích. Až v průběhu 90. let se objevily první specializované farmy, které MICROGREENS pěstovaly pod umělým osvětlením a na objednávku mnoha restaurací. V prvních letech se nabízelo jen několik základních druhů jako rukola, řepa nebo koriandr. V následujících letech se postupně objevila spousta jiných i exotických variant microgreens a nabídka se tak mnohonásobně rozšířila. Z Ameriky se v průběhu 90. let dostaly do Evropy. Hlavně do Francie a Itálie. Až v novém tisíciletí se rozšířily do restaurací po celé Evropě a v průběhu posledních let se začaly MICROGREENS objevovat i v našich domácnostech. 



Microgreens jsou mladé výhonky zeleniny, luštěnin, obilovin a mnoha dalších plodin. Jsou vlastně další fází růstu u klíčících rostlin. V této fázi života se vyznačují hlavně velkým množstvím vitamínů, vysokými nutričními hodnotami a skvělou chutí. V překladu microgreens znamená mikrozelenina, nebo mikrobylinky. Jedná se o velmi kvalitní zdroj energie a vitamínů v kterémkoliv ročním období. Jejich hlavní sezóna je ale podzim, zima a brzké jaro.

Detailněji může microgreens označovat mladé výhonky rostlin vyrostlé ze semen, které mají již plně vyvinuté děložní lístky, případně dva nedorostlé tzv. "pravé lístky". Nejedná se tedy o mladé rostliny jako takové, ani o naklíčená semena. Průměrná výška rostlinky se pohybuje od 5 do 10cm včetně stonku a listů. Při sklizni bývá stonek řezán těsně nad okrajem půdy. Sklizeň probíhá podle druhu od šestého do čtrnáctého dne života rostlinky.

Využití microgreens je hlavně v gastronomii. A to i v té michelinské. Nejedna restaurace s tímto oceněním používá microgreens pravidelně ve svých jídlech. Jsou oceňované pro svou vizuální stránku, která z jídla udělá pravý gastronomický zážitek, ale i pro svou křehkou a svěží chuť. Dokáží odlehčit a zpříjemnit téměř jakýkoliv druh jídla.


Rozdíl mezi MICROGREENS a Klíčky

  1. Klíčky jsou předstupněm microgreens, a rozdílů je hodně. Klíčky konzumujete celé i s miniaturním kořínkem a výhonkem, kdežto microgreens se sklízí těsně nad zeminou a konzumují se bez kořenů.
  2. Microgreens mají intenzivnější chuť, která více připomíná chuť dospělé rostliny nebo jejího plodu. Klíčky v mnoha případech chutnají stejně bez rozlišení druhu.
  3. Microgreens mají mnoho variant tvarů listů, textur, chutí i barev.
  4. Klíčky se produkují jen v čisté vodě, kterou je třeba několikrát za dobu klíčení měnit, kdežto microgreens se sadí většinou rovnou do hlíny.

Proč bychom měli konzumovat MICROGREENS?

Jak bylo již řečeno, je to hlavně pro jejich vysoký obsah prospěšných látek a pro jejich chuť ale i pro estetickou hodnotu jídla, které s jejich pomocí vytvoříte. Podlě výzkumů z roku 2012 z Marylandské univerzity v USA je v rostlinkách microgreens ukryto až o 40% více prospěšných látek než v dospělých rostlinách.

V momentě kdy ze semínka vykoukne klíček a začíná vznikat mladá rostlinka je z výhonku ohromná zásobárna vitamínů, minerálů, bílkovin a enzymů, které každá rostlinka potřebuje pro svůj růst. Toto množství postupně s velikostí a stářím rostliny klesá. Proto je důležité MICROGREENS zkonzumovat cca do 3 týdnů od jejich vysazení. V tu dobu mají totiž to nejvyšší množství uvedených látek.

Čím Vám mohou MICROGREENS být prospěšné?

  • Mají silný antioxidační účinek
  • Pročišťují krev a cévy
  • Posilují imunitní systém
  • Podporují trávení
  • Pomáhají udržet stabilní hladinu cukru

Věřím, že tento článek Vám alespoň trochu objasnil otázku co jsou MICROGREENS. Teď už víte, že to není jen ozdůbka pro kuchaře z luxusních restaurací. Mikro bylinky mohou být součástí Vaší kuchyně každý den a mohou obohatit Váš jídelníček o mnoho zajímavých chutí a barev.

Vytvořte si webové stránky zdarma!